Επίσκεψη στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος « Τα πεντάρια της εκπαίδευσης της ΑΜΘ» οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν και οι συνοδοί καθηγητές τους επισκέφτηκαν στις 13/3/2024 το 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης. Η θερμή φιλοξενία του συλλόγου διδασκόντων και της διευθύντριας του σχολείου άφησε σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις. Οι ομάδες των παιδιών είχαν την ευκαιρία να προβάλουν την πόλη τους μέσα από videos που επιμελήθηκαν τα ίδια. Ακολούθησαν μοντέρνοι και παραδοσιακοί χοροί από τους μαθητές της Ξάνθης και το περίφημο γαϊτανάκι, που έφερε κοντά επισκέπτες και ντόπιους. Στη συνέχεια τα παιδιά κατά ομάδες ξεναγήθηκαν στην παλιά πόλη της Ξάνθης, γνώρισαν την ιστορία των κτιρίων, όπως του Κέντρου Τέχνης και Πολισμού και του Λαογραφικού Μουσείου. Επισκέφτηκαν ακόμη την έκθεση αποκριάτικων στολών της Ξάνθης και τη Μητρόπολη. Εκεί έγιναν δεκτοί από τον Μητροπολίτη, ο οποίος τους μίλησε με εγκαρδιότητα. Τέλος, οι ομάδες κατέληξαν στο ρολόι, στο κέντρο της πόλης και αποχώρησαν.