1ο Βραβείο σε Διαγωνισμό Ζωγραφικής

Η Διεύθυνση και ο σύλλογος των καθηγητών του 5ου Γυμνασίου Καβάλας συγχαίρει τη μαθήτριά μας Βαμβακίδου Κλεονίκης της Β τάξης που συμμετέχοντας στο  μαθητικό διαγωνισμό ζωγραφικής  «Ο ΤΟΠΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ»που διοργάνωσε ο Δήμος Καβάλας στο πλαίσιο της ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ απέσπασε το πρώτο βραβείο.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Σας ενημερώνουμε ότι o αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικήςχρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου στις 09:00.Oι μαθητές και μαθήτριες πρέπει να έχουν μαζί την σχολική τσάντατους για τη μεταφορά των βιβλίων και θα σχολάσουν περίπου στις11:00.

ΥΜΝΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΝ

Με αφόρμηση τη μελοποίηση των δύο πρώτων στροφών του “Ύμνου εις την Ελευθερίαν” από τον Νικόλαο Μάντζαρο συνδεθήκαμε διαδικτυακά με τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ελευθερούπολης σε πρόγραμμα αφιερωμένο στα διακόσια χρόνια της επανάστασης. Αφού μας μίλησε η υπεύθυνη κ. Όλγα Χατζηλιάδου για τις συνθήκες συγγραφής του ποιήματος από τον Δ. Σολωμό, τις μελοποιήσεις και την καθιέρωσή του ως Εθνικού Ύμνου της…