Περιήγηση στο αρχαιολογικό μουσείο

By 20 Φεβρουαρίου, 2024 No Comments

Η διευθύντρια του 5ου Γυμνασίου, η διευθύντρια του 1ου Γυμνασίου κ. Π. Αμερικάνου,  φιλόλογοι του σχολείου μας, φιλόλογοι του 2ου και του 1ου Γυμνασίου παρακολούθησαν την Παρασκευή, 9-2-24, σεμινάριο στο αρχαιολογικό μουσείο Καβάλας. Την παρουσίαση των εκθεμάτων διοργάνωσε η κ. Μαρία Γκιρτζή, διδάκτωρ αρχαιολογίας και πιστοποιημένη ξεναγός. Η ξενάγηση είχε τη μορφή παιχνιδιού και ενθουσίασε τις φιλολόγους που πήραν μέρος, καθώς χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες και κλήθηκαν να αφηγηθούν την ιστορία και διάφορες πτυχές της ζωής στον τόπο μας κατά την αρχαιότητα. Την παρουσίαση έκαναν οι φιλόλογοι μετά από έρευνα και καταγραφή των πληροφοριών που δίνουν τα εκθέματα του μουσείου με την επίβλεψη της κ. Γκιρτζή. Ήταν μια ιδιαίτερης σημασίας και αξίας εκδήλωση και κερδίσαμε όλοι μας, προπάντων στην προσπάθειά μας να κατευθύνουμε τους μαθητές μας σε μια μελλοντική επίσκεψη στο μουσείο.