Δράση Αγωγής Υγείας με θέμα “Ατομική υγιεινή”

By 10 Φεβρουαρίου, 2024 No Comments

Η Ελένη Μαυρογιάννη, σχολική νοσηλεύτρια του 5ου Γυμνασίου Καβάλας, την 1η και 2η Φεβρουαρίου πραγματοποίησε Δράση Αγωγής Υγείας με θέμα “Ατομική υγιεινή” σε όλα τα τμήματα της Α’ και της Β’ τάξης.

Μέσω δημιουργίας ομάδων, παιχνιδιού και συνεργατικών μεθόδων, οι μαθητές ανακάλυψαν ποιες πρακτικές και ποια προϊόντα χρειαζόμαστε για να φροντίσουμε την υγιεινή μας και κατ’ επέκταση την υγεία μας (διατήρηση/βελτίωση, προστασία, πρόληψη ιώσεων, μολύνσεων, λοιμώξεων κ.λπ.), καθώς και πώς η ανεπαρκής φροντίδα συνδέεται με παθογόνες και απειλητικές για την υγεία καταστάσεις.

Σκοποί της δράσης: Η κατανόηση της έννοιας της ατομικής υγιεινής και της σημαντικότητάς της, η ανάδειξη συνηθειών προσωπικής φροντίδας που προάγουν και προασπίζουν την υγεία και η προτροπή για την υιοθέτησή τους.