Διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Τα 5άρια της ΑΜΘ»

By 1 Φεβρουαρίου, 2024 No Comments

Την Τετάρτη 31/1/2024 μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το 5ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Τα 5άρια της ΑΜΘ».

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος των καθηγητών του 5ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης υποδέχτηκαν θερμά την ομάδα του Σχολείου μας και ενημέρωσαν για τις δράσεις του Σχολείου.

Τα παιδιά ξενάγησαν τους συμμαθητές τους από το 5ο γυμνάσιο Δράμας, Καβάλας, Κομοτηνής και Ξάνθης στους χώρους του Σχολείου.

Στη συνέχεια, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων παρουσιάστηκαν τα βίντεο που έφτιαξαν οι μαθητές με τον χριστουγεννιάτικο διάκοσμο των πόλεών τους.

Η χορωδία του σχολείου με τη συνοδεία πιάνου από την εκπαιδευτικό της Μουσικής τραγούδησαν τέσσερα τραγούδια. Το ένα απ’ αυτά παρουσιάστηκε στη νοηματική γλώσσα.

Ακολούθησε η μετάβαση των παιδιών στο λιμάνι όπου με τα σώματά τους «έγραψαν» τον τίτλο του προγράμματος: «Τα 5άρια της ΑΜΘ».

Στο τέλος οι μαθητές του Σχολείου μας ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Αλεξανδρούπολης.