Ημέρα του παιδιού – Δράση: “Χρόνια πολλά με Υγεία”

By 22 Νοεμβρίου, 2023 No Comments

Με αφορμή την Ημέρα του παιδιού, στο διάστημα 09-13/11/23 η σχολική νοσηλεύτρια Ελένη Μαυρογιάννη υλοποίησε σε όλες τις τάξεις και τα τμήματα του σχολείου ξεχωριστά, δράση με θεματική την Προσέγγιση της πολυδιάστατης έννοιας της Υγείας (σωματική, ψυχική, πνευματική, υγεία της συμπεριφοράς κλπ.).

Η δράση είχε βιωματικό χαρακτήρα και μετά από τεχνικές χαλάρωσης και συγκέντρωσης ακολούθησε συντονισμένη και καθοδηγούμενη συζήτηση, οι μαθητές εξέφρασαν και αποτύπωσαν σκέψεις και ιδέες, διαμορφώνοντας τη δική τους αφίσα με όσα σημαίνουν “Υγεία” και συμβάλλουν στην προαγωγή της.

Στόχοι: η συλλογή και ανταλλαγή ιδεών, η συνεργασία, η επικέντρωση στις προσωπικές ανάγκες, η ενθάρρυνση για αυτοφροντίδα και αυτοβελτίωση.

Στις 20/11/23 (Ημέρα του παιδιού) και στις 21/11/23, ως εορτασμός για την εν λόγω ημέρα, πραγματοποιήθηκε Έκθεση με τις αφίσες όλων των τμημάτων σε όροφο του σχολείου, την οποία επισκέφθηκαν οι μαθητές ανά τμήμα με συνοδεία εκπαιδευτικού.