ΑνακοινώσειςΜΟΥΣΙΚΗΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2021-2022

ΥΜΝΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΝ

By 15 Δεκεμβρίου, 2021 No Comments

Με αφόρμηση τη μελοποίηση των δύο πρώτων στροφών του “Ύμνου εις την Ελευθερίαν” από τον Νικόλαο Μάντζαρο συνδεθήκαμε διαδικτυακά με τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ελευθερούπολης σε πρόγραμμα αφιερωμένο στα διακόσια χρόνια της επανάστασης.

Αφού μας μίλησε η υπεύθυνη κ. Όλγα Χατζηλιάδου για τις συνθήκες συγγραφής του ποιήματος από τον Δ. Σολωμό, τις μελοποιήσεις και την καθιέρωσή του ως Εθνικού Ύμνου της Ελλάδας, τα παιδιά δημιούργησαν συνθέσεις με θέμα την ελευθερία.

Σε κάθε παιδί επιδόθηκε μία φωτοτυπία σε κόλλα Α4 από ένα μυθιστόρημα ή άρθρο. Τα παιδιά απομόνωσαν λέξεις ή φράσεις που σχετίζονταν με την ελευθερία και τη δημοκρατία ζωγραφίζοντας  ή περιγράφοντας  σε ποιητική μορφή τις παραπάνω έννοιες. Τις υπόλοιπες λέξεις του κειμένου τις μαύρισαν. Η τεχνική αυτή ονομάζεται “Blackout Poetry”.

Το αποτέλεσμα φαίνεται στις ακόλουθες διαφάνειες

Η δράση πραγματοποιήθηκε με το τμήμα Γ1 και υπεύθυνη καθηγήτρια την μουσικό του σχολείου μας κα Ελισάβετ Χρυσοστομίδου.

Πατήστε για την παρουσίαση

5gymkava