Συμμετοχή στη τελετή αφής της Ολυμπιακής φλόγας

Το πρωί της  Δευτέρας (22/04/2024) μαθητές του Α3, με συνοδεία δύο εκπαιδευτικών, παραβρέθηκαν στην τελετή αφής της Ολυμπιακής φλόγας που πραγματοποιήθηκε στον Δημοτικό Κήπο της πόλης, ενόψει  των Ολυμπιακών Αγώνων  που θα φιλοξενηθούν στο Παρίσι από τις 26/7-11/8/2024.

Οι μαθητές παρακολούθησαν το τελευταίο κομμάτι της λαμπαδηδρομίας και την αφή του βωμού. Στη συνέχεια ακούστηκαν ο Ολυμπιακός  Ύμνος, οι Εθνικοί  Ύμνοι των δύο χωρών (από τη φιλαρμονική ορχήστρα του δήμου), ομιλίες εκπροσώπων του δήμου και των αντίστοιχων Ολυμπιακών επιτροπών. Τέλος παρουσιάστηκε χορευτικό πρόγραμμα από πολιτιστικούς συλλόγους της πόλης.

Η ατμόσφαιρα ήταν ιδιαιτέρως συγκινητική και οι μαθητές μας στάθηκαν τυχεροί που τους δόθηκε η ευκαιρία συμμετοχής σε αυτήν τη σημαντική τελετή, σε αυτό το αναπόσπαστο κομμάτι της αθλητικής μας παιδείας και του πολιτισμού μας.