ΑνακοινώσειςΠρογράμματα Σχολικών Δράσεων

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  “ΠΡΟΣΕΧΩ-ΜΑΘΑΙΝΩ-ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ”

Ενημερωτική δράση με σκοπό την προστασία της ανθρώπινης ζωής στη θάλασσα και τη μείωση των ατυχημάτων και πνιγμών υλοποιήθηκε την Τρίτη 9 Μαΐου 2023 για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του 5ου Γυμνασίου Καβάλας από την Διεύθυνση της Λιμενικής Αστυνομίας του Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής Καβάλας.

Στην ενημερωτικήδράση του σχολείου μας ο  εκπρόσωπος της Λιμενικής Αστυνομίας επισήμανε στη μαθητική κοινότητα ότι δεν κολυμπάμε εάν δεν έχουν περάσει τουλάχιστον δύο ώρες από τη λήψη τροφής  και τόνισε ότι οι λουόμενοι, θα πρέπει να τηρούν τις οδηγίες του ναυαγοσώστη και να μην   απομακρύνονται πέρα από τις σημαδούρες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, κατανοήσαν ότι  όταν υπάρχουν ισχυροί άνεμοι θαλάσσια ρεύματα ή μεγάλα κύματα η κολύμβηση είναι επικίνδυνη ενώ όταν αισθανθούμε κούραση μέσα στο νερό δεν χρειάζεται να πανικοβληθούμε αλλά να παραμείνουμε για λίγη ώρα σε οριζόντια θέση στην επιφάνεια της θάλασσας.Στη συνέχειααφού έθεσαν ερωτήματα, ευχαρίστησαντην Λιμενική Αστυνομία Καβάλα για την  ενημέρωση και τη γνώση που προλαμβάνει και σώζει ανθρώπινες ζωές!