ΑνακοινώσειςΠρογράμματα Σχολικών Δράσεων

Διδακτική δραστηριότητα επαγγελματικού προσανατολισμού

Την Πέμπτη 27 Απριλίου 2023, στο πλαίσιο του μαθήματος «Εργαστήρια Δεξιοτήτων», πραγματοποιήθηκε εκδήλωση / ενημέρωση των μαθητών της Γ’ τάξης του 5ου Γυμνασίου Καβάλας στο χώρο του σχολείου. Πιο συγκεκριμένα, η δραστηριότητα εντάσσεται στον Θεματικό Άξονα «Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία – 2. Αγωγή Σταδιοδρομίας- Γνωριμία με επαγγέλματα» ο οποίος συγκαταλέγεται στις Δεξιοτήτες του 21ου αιώνα (4Cs).

Κατά την διάρκεια των μαθημάτων «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» και συζητώντας με τους μαθητές, διαπιστώθηκε ότι η καταλληλότερη γνωριμία των μαθητών με τα διάφορα επαγγέλματα δεν θα μπορούσε να γίνει αποτελεσματικότερα από την άμεση επαφή τους με ανθρώπους που επιχειρούν και βιώνουν καθημερινά τις συνθήκες, τις ιδιομορφίες και τις δυνατότητες που προσφέρουν αυτά τα επαγγέλματα. Κατά συνέπεια, οι καθηγήτριες/τες που διδάσκουν το προαναφερθέν μάθημα, επέλεξαν να υλοποιήσουν μια δράση ενημέρωσης περισσότερο βιωματική και ανοιχτή στην πραγματικότητα της αγοράς εργασίας, ώστε να είναι ουσιαστικότερη και με πιο πλούσιο πληροφοριακό υλικό. Αφού λοιπόν οι μαθητές επέλεξαν οι ίδιοι για τα επαγγέλματα για τα οποία θα ήθελαν να μάθουν περισσότερα στοιχεία, ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου κάλεσε δύο ανθρώπους που δραστηριοποιούνται στη πόλη της Καβάλας, οι οποίοι με πολύ χαρά και ενδιαφέρον αποδέχτηκαν αυτή τη πρόσκληση. Οι κ.κ. Τζαχάνης Σταύρος και Σωτηρέλης Παντελής, Δικηγόρος και Αρχιτέκτων Μηχανικός αντίστοιχα, τίμησαν με την παρουσία τους το σχολείο μας. Με περίσσια διάθεση, απλό και κατανοητό τρόπο ενημέρωσαν τους μαθητές σχετικά με τις σπουδές και τη στοχοθεσία που πρέπει να έχουν επιλέγοντας επαγγελματική κατεύθυνση, τα χαρακτηριστικά και τις ιδιατερότητες του έκαστος επαγγέλματος καθώς και τις ευκαιρίες και προοπτικές των επαγγελμάτων τους.