5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου για να γιορταστεί η 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού που φέτος συνέπεσε με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν και παρακολούθησαν αγώνα καλαθοσφαίρισης, αγώνα πετοσφαίρισης, ασκήσεις γυμναστικής σε στρώματα καθώς και επίδειξη πολεμικών τεχνών.

sports day1 2018 sports day2 2018 sports day3 2018 sports day4 2018 sports day5 2018 sports day6 2018

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2018-19

agiasmos2018

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 ξεκίνησε η νέα σχολική χρονιά 2018-2019 στο γυμνάσιο μας. Τον αγιασμό πραγματοποίησε ο σεβασμιώτατος μητροπολίτης Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κκ. Στέφανος. Παραβρέθηκαν επίσης ο αντιπεριφερειάρχης Καβάλας κ. Θεόδωρος Μαρκόπουλος, ο αντιδήμαρχος ποιότητας ζωής κ. Ανέστης Τσουρουκίδης και ο δημοτικός σύμβουλος κ. Χρυσόστομος Παπαδόπουλος.

ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2018

Στις 8 Ιουνίου 2018 αποχαιρετήσαμε τους απόφοιτους της Γ΄τάξης στο χώρο του σχολείου

apofoitisi3 2018

σε μια χαρούμενη και συγκινητική γιορτή.

apofoitisi1 2018    apofoitisi2 2018

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2018

apofoitisi3 2018    Στις 8 Ιουνίου 2018 αποχαιρετήσαμε

τους απόφοιτους της Γ' τάξης

στον χώρο του σχολείου

σε μια χαρούμενη και συγκινητική γιορτή.

apofoitisi1 2018   apofoitisi2 2018

3η ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ 2018

theatro1 n Στα πλαίσια της 3ης Γιορτής Μαθητικού Θεάτρου η θεατρική ομάδα του σχολείου μας «Σοφίτα» παρουσίασε το «Το μαγικό βιολί» της Μαριβίτας Γραμματικάκη σε θεατρική διασκευή της εκπαιδευτικού Καλλιτεχνικών του σχολείου μας κας Αντιγόνης Τσαφή στις 25/5 στο θέατρο Αντιγόνη Βαλάκου.
Εμφανίστηκαν οι:
Παραμυθάς:Αικατερίνη Παρίσσου, Βασιλιάς:Ιωάννης Γιαννούσης,  Φρουρός 1: Βασίλειος Κωνσταντίνου, Φρουρός 2:Ανίσα Καμπέρι, Πρόκα:Ευθυμία Μυτιληναίου, Ρόζα:Στυλιανή Ηλιάδου,  Έντι: Γεώργιος  Τσετίνης, Αμίρ:Μάριος - Ευτύχιος Ντουμπουρίδης, Μητέρα:Μυρτώ Μαρονικολάκη
Αφηγήτριες: Βασιλική Ηλιάδου, Μυρτώ Μαρονικολάκη, Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου, Ευαγγελία Κατσαντούρη, Ουρανία Σταμάτογλου, Όλγα Σιώκη, Θεοδώρα Σίμου, Κωνσταντίνα – Αναστασία Παπαϊωάννου.

Ο Διευθυντής του γυμνασίου μας κ. Δημήτριος Θεοδωρίδης χαιρέτισε την προσπάθεια με το παρακάτω κείμενο:
Αγαπητοί συνάδελφοι εκπαιδευτκοί, αγαπητοί γονείς, αγαπητά μας παιδιά, κυρίες και κύριοι,
Εκ μέρους των εκπαιδευτικών του 5ου Γυμνασίου Καβάλας, με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση χαιρετίζω την αποψινή συγκέντρωσή μας για την παρουσίαση του θεατρικού έργου της Μαριβίτας Γραμματικάκη «Το μαγικό βιολί», που ανεβάζει το Σχολείο μας.
Περισσότερο όμως νιώθω μεγάλη συγκίνηση, γιατί η αποψινή μας παράσταση είναι αφιερωμένη σε μια αγαπημένη μαθήτριά μας, που έφυγε, δυστυχώς, πολύ πρόωρα από κοντά μας. Στην Ευαγγελία Πούλου-Αθκόιτι. Σε μας όμως θα ζει για πάντα μέσα στην καρδιά μας.

Διαβάστε περισσότερα: 3η ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ 2018